» » FESTIVALIS POKROVSKIJE KOLOKOLA ĮTRAUKIA ŽIŪROVĄ Į WORLD MUSIC PASAULĮ
Informacija prie naujienos
  • Peržiūrėta: 210
  • Autorius: Yulia
  • Data: 16-08-2021, 10:00
16-08-2021, 10:00

FESTIVALIS POKROVSKIJE KOLOKOLA ĮTRAUKIA ŽIŪROVĄ Į WORLD MUSIC PASAULĮ

Kategorija: lt, Informacija, Projektai, Pokrovskije kolokola lt

Rugpjūčio 13 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje įvyko dviejų dalių koncertas, kuriame pristatyti world music stiliaus kūriniai, sukurti lietuvių kompozitorių, tarptautinio festivalio „Pokrovskije Kolokola“ užsakymu 2009–2021 m. Idėja prisiminti geriausius opusus, apjungus jų fragmentus retrospektyvoje, gimė 15-ojo festivalio jubiliejais proga. „Retrospektyva“ sugrąžino ryškiausius prisiminimus iš praėjusių koncertų. Buvo atliktos Lino Rimšos, Gedimino Rimkaus Rimkevičiaus, Jono Jurkūno, Zitos Bružaitės, Algirdo Martinaičio, Laimio Vilkončiaus kūrinių dalys.
Koncerte taip pat skambėjo premjera - šį kartą buvo pristatytas Lino Rimšos kūrinys „Buvo tokia diena“, kurį kompozitorius sukūrė bendradarbiaudamas su Gintautu Venislovu ir Jievaru Jasinskiu. Kūrinys skirtas karaimų tautai ir jos istorijai paminėti. Dalis poetinių kompozicijų remtasi karaimų dvasininko, poeto ir iškilios kultūros atstovo asmenybės - Simono Firkovičiaus (1897 -1982) kūryba. Šio svarbaus karaimų kultūros ir visuomenės veikėjo indėlis į daugiatautės Lietuvos bendruomenės išlikimą ir karaimų kalbos išsaugojimą sudėtingomis XX amžiaus sąlygomis yra nepaneigiamai svarus. Talentingojo dvasininko įstabi ir gausi kūryba reikšminga kaip kalbos paminklas ir kaip turtingas bendruomenės gyvenimo ypatybių, moralės, papročių šaltinis. Šiai svarbiai misijai įgyvendinti organizatoriai subūrė didelę muzikantų komandą - tikrus savo profesijos meistrus.
Irena Zacharova, festivalio „Pokrovskie Kolokola“ prodiuserė:
„Lietuvos kamerinis orkestras yra ilgametis mūsų festivalio partneris. Neįsivaizduojame festivalio ateities be šių nuostabių draugų ir muzikantų. Esame jiems labai dėkingi už daugelį mūsų bendro darbo metų!
Visų world music projektų dalyvis yra folkloro ansamblis „Arinuška“ - patyrusių dainininkų komanda, daugiau nei 20 metų studijuojanti skirtingų tautų tradicinę kultūrą, rusų folkloro ansamblis, dainuojantis daugeliu kalbų. Jie tiesiog išmoko suvokti skirtingų tautų kultūrą kaip savo. Jie visada viskuo domėjosi. Ir dabar dainuoja karaimų kalba, kaip ir gimtąja... Ir ištraukė visas dvi dalis, šaunuoliai!
Solistus išrinko kompozitorius Linas Rimša. Ir buvo labai teisus! Jis pakvietė du nuostabius etninio dainavimo atlikėjus - Luką Mebonią iš Gruzijos ir Ariną Zacharovą, taip pat klasikinius dainininkus - Dovilę Kazonaitę ir norvegų vokalistą Steiną Skjervoldą. Tai buvo įdomus eksperimentas, kai solistai, kiekvienas savaip, atlieka savo partijas, o po to susilieja į duetus ir finalinį kvartetą. Ir paaiškėjo, kad etninis ir klasikinis vokalas gali skambėti kartu! Tuomet kūrinyje atsiranda ypatingi atspalviai ir įdomios harmonijos!
Mušamųjų instrumentų ansamblis „Hand voices“ panaudojo daug įspūdingų elementų, sukūrusių nepakartojamą jausmą - artėjančio griaustinio garsai, karingų žingsnių ritmas, tam tikrų ritmų, ypač kulminacijų, paryškinimas.
Visam koncertui ypatingą koloritą suteikė improvizuotas smuiko solo, kurį atliko virtuozas Džeraldas Bidva. Jurgis Sakalauskas ir Tomas Varnagiris (gitara, bouzouki), Julia Morozova (fortepijonas, vargonai, čelesta), Giedrius Gelgotas (fleita), maskvietis Sergejus Starostinas (liaudies pučiamieji instrumentai, vokalas) - visi šie muzikantai yra gerai žinomi muzikiniame pasaulyje. Su tokia komanda nereikia jaudintis dėl koncerto sėkmės.
Ir kai visiems vadovauja dirigentas Modestas Pitrėnas, muzika tampa dar spalvingesnė, išryškėja daugiau atspalvių, atsiskleidžia visas tradicinės dainos grožis. Kadangi maestro, prieš atlikdamas kūrinį scenoje, jį giliai analizuoja, domisi tam tikros liaudies muzikos atlikimo būdu, siekdamas nustatyti orkestrui tinkamą toną. Tai labai subtilus darbas, ne kiekvienas dirigentas gali tai padaryti. Tai matėme per repeticijas - nuostabi pamoka visiems! Mūsų ansambliui „Arinuška“, kiekvienam muzikantui! Dirbant su world music žanru jūs ne viską perskaitysite iš natų, reikia skaityti tarp eilučių. Modestas tai jaučia subtiliai. Štai kodėl mus lydėjo sėkmė! "
Koncertas baigėsi, tačiau publika vis dar siunčia mums komplimentus. Ir mums, muzikantams, tai labai svarbu. Jūsų šypsenos, palaikymas ir plojimai yra svarbūs. Taip pat svarbus miesto vadovybės dėmesys - ir mes jį gavome. Vilniaus mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė palinkėjo visiems koncerto dalyviams ir festivalio organizatoriams laimingo kūrybinio kelio ir pabrežė didelį festivalio indėlį į kultūrinį sostinės gyvenimą.
Koncerto organizatoriai - Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras, Slavų tradicinės muzikos mokykla.
Partneriai - Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos nacionalinė filharmonija.

FESTIVALIS POKROVSKIJE KOLOKOLA ĮTRAUKIA ŽIŪROVĄ Į WORLD MUSIC PASAULĮ

FESTIVALIS POKROVSKIJE KOLOKOLA ĮTRAUKIA ŽIŪROVĄ Į WORLD MUSIC PASAULĮ

FESTIVALIS POKROVSKIJE KOLOKOLA ĮTRAUKIA ŽIŪROVĄ Į WORLD MUSIC PASAULĮ

FESTIVALIS POKROVSKIJE KOLOKOLA ĮTRAUKIA ŽIŪROVĄ Į WORLD MUSIC PASAULĮ

FESTIVALIS POKROVSKIJE KOLOKOLA ĮTRAUKIA ŽIŪROVĄ Į WORLD MUSIC PASAULĮ

FESTIVALIS POKROVSKIJE KOLOKOLA ĮTRAUKIA ŽIŪROVĄ Į WORLD MUSIC PASAULĮ


Gerbiamas lankytojau, Jus lankotes svetainėje kaip neužregistruotas lankytojas. Mes rekomenduojame Jums užsiregistruoti arba prisijungti prie savo paskyros

Naujienų archyvas

Май 2022 (5)
Апрель 2022 (3)
Март 2022 (6)
Январь 2022 (3)
Декабрь 2021 (5)
Ноябрь 2021 (12)
^